15


lutego

Oto 4 najczęstsze błędy w projektowaniu biur


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

O ile mieszkanie można urządzić z wyobraźnią i mieć dużo więcej swobody, o tyle nie zaleca się robić tego samego przy projektowaniu biura. Co więcej, istnieją ścisłe wytyczne, których należy przestrzegać podczas projektowania miejsca pracy. Zasady te mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i optymalnych warunków dla pracowników, którzy spędzają tam wiele godzin każdego dnia. Ważne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby uniknąć popełniania typowych błędów przy projektowaniu biura.

Nieuwzględnienie specyfiki przestrzeni

Wiele biur nie jest zlokalizowanych w dużych biurowcach. Każde piętro ma podobny układ i pole do modyfikacji jest ograniczone. Trudniej jest zbudować udany projekt biura, gdy trzeba dostosować przestrzeń do swoich potrzeb. Ważne jest, aby przy tworzeniu koncepcji nie korzystać z istniejącego wcześniej projektu. Każde wnętrze jest wyjątkowe i ma swoje mocne i słabe strony. Architekt lub inny specjalista zajmujący się projektowaniem biur szybko zauważy, co należy wyeksponować i jak to wykorzystać. Co zmienić i zmodyfikować, aby biuro było bezpieczne, funkcjonalne i przyjemne do pracy.

Niepotrzebne "rozdrabnianie przestrzeni" to częsty błąd. Jeśli nie ma potrzeby tworzenia małych 2-3 osobowych biur, a praca zbliżona jest do modeli open-plan, warto pozostawić jak najwięcej przestrzeni. Ma to wpływ na samopoczucie pracowników. Łatwo zauważyć, że pracownicy czują się lepiej, gdy mają więcej ruchu, więcej światła dziennego i wreszcie więcej powietrza, niż gdy ściany ich miejsca pracy tłamszą ich ze wszystkich stron. W razie potrzeby można podzielić otwartą przestrzeń biurową na strefy ciszy, co pozwoli na bardziej efektywną pracę. W tym celu można zastosować ścianki akustyczne, boksy akustyczne lub wolnostojące ścianki działowe.

Nieuwzględnianie indywidualnych potrzeb i preferencji pracowników

Dużym błędem jest zakładanie, że wszyscy pracownicy mają takie same potrzeby. Zamiast opierać się na wytycznych samych zainteresowanych, stwórz plan wyposażenia biura w oparciu o indywidualny, bez konsultacji z żadnym architektem czy projektantem. Ważne jest, aby konsultować z pracownikami wybór mebli i innych elementów wyposażenia.

Nie da się stworzyć projektu, który będzie jednocześnie spójny i funkcjonalny, a jednocześnie będzie zgodny z preferencjami pracowników. Trzeba jednak umieć znaleźć środek. Dobrym pomysłem jest wybór ergonomicznych mebli i urządzeń biurowych, które można dopasować do wzrostu i stylu pracy użytkownika. O ile regulacja wysokości krzesła czy biurka jest dobrym pomysłem, o tyle warto dać pracownikom możliwość pracy w różnych pozycjach i miejscach, zarówno na stojąco, jak i na siedząco. Dowiedz się jaki wpływ mają meble biurowe na zdrowie pracownika - https://biuroranking.pl/poradnik-zakupowy/jaki-wplyw-maja-meble-biurowe-na-zdrowie-pracownika/qaqe_vymo

Relaks w biurze

Brak przestrzeni sprzyjającej relaksowi

W miarę jak dowiadujemy się coraz więcej o tym, jak miejsca pracy wpływają na wydajność pracowników, powstają nowe, ciekawe pomysły na stworzenie środowiska przyjaznego ludziom. Pracodawcy nie poprzestają na zapewnieniu podwładnym miejsca, w którym można przygotować i zjeść posiłek w relaksującej atmosferze. Wiele korporacji posiada obecnie sale do chill-outu i ćwiczeń, dobrze wyposażone kuchnie i łazienki, a także pokoje, w których można uciąć sobie regenerującą drzemkę.

Ważne jest, aby w każdym biurze znaleźć miejsce, w którym można się zrelaksować i odpocząć od pracy. Choć stworzenie dodatkowych pomieszczeń do tego celu w każdym biurze może nie być możliwe, ważne jest, aby taki akcent był obecny w każdym miejscu pracy.

Niepodążanie za aktualnymi trendami wnętrzarskimi

Mniej przyjemnie pracuje się w biurach, w których śmierdzi myszką, niż w takich, w których walory estetyczne dorównują funkcjonalnym. Przemyślana kolorystyka, trwałe meble, atrakcyjne detale dekoracyjne i nowoczesne rozwiązania architektoniczne nie są koniecznością. Biuro jest odzwierciedleniem firmy. Jeśli nie zadba się o wizualny aspekt firmy i nie dołoży starań, by było ono atrakcyjne dla oczu, nie można oczekiwać wzrostu prestiżu firmy. Może to być również główny czynnik decydujący o tym, że pracownicy decydują się na pracę w danym miejscu lub szukają pracy gdzie indziej.


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Kontener podbiurkowy Wuteh KO-4 Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Lada recepcyjna Sove SV-92 Kup teraz