19


października

Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy?


Sprawdź ofertę foteli obrotowych

Fotel obrotowy Unique Viper Kup teraz
Fotel obrotowy Profim Xenon Kup teraz
Fotel obrotowy Grospol Ergohuman BS Kup teraz

 

Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy? 

Praca siedząca, to jedna z najistotniejszych kwestii, która przyczynia się do występowania dolegliwości bólowych kręgosłupa. Wiele godzin spędzanych każdego dnia na siedząco, są także głównym powodem zwolnień lekarskich pośród pracowników, którzy pracują w biurze. Siedzimy zbyt długo, a do tego w niewłaściwej pozycji i na nieodpowiednich fotelach. To wszystko razem powoduje, iż nasze plecy nie tylko bolą, ale też mogą zostać uszkodzone na stałe. Właściwe ustawienie komputera, biura, czy też fotela, na którym spędzamy 1/3 życia, to podstawowe czynności w zapobieganiu kłopotom z kręgosłupem. W poniższym artykule skupimy się na czymś, co ma znaczenie pierwszorzędne w ergonomii siedzącej pracy: właściwie wybrany fotel biurowy, jak i jego dobre ustawienie. 

Jak prawidłowo ustawić fotel biurowy? 

Warto przemyśleć kwestię, co może się wydarzyć, jeżeli zaniedba się właściwie ustawienie fotela biurowego do pozycji, która zalecana jest przez ekspertów. Po pierwsze, możemy się spodziewać problemów z kośćmi. Tyczy się to przede wszystkim kręgosłupa, tym bardziej jego odcinka lędźwiowego oraz szyjnego. Bierzmy pod uwagę, iż nie chodzi tylko o kwestie zdrowotne, ale też finansowe - rehabilitacja może być przecież kosztowna. Podobnym ryzykiem obarczone będą nasze stawy - kolanowy oraz łokciowy, jak również kości nadgarstków. Zaniedbując prostą kwestię, możemy więc stracić całkiem sporo. A to przecież jeszcze nie wszystko. Niewłaściwe ustawienie wysokości siedziska, może być przyczyną powstawania żylaków. Będą one nie tylko bolesne, ale po prostu dla nas niebezpieczne. Miejmy również na uwadze nasz wzrok. Siedzenie bez przerwy przed monitorem, będzie męczące dla oczu, zaś brak zachowania prawidłowej odległości i kąta patrzenia, może wpędzić nas w poważne problemy. Jako, iż oczu nie da się wymienić na nowy model, powinniśmy kłaść duży nacisk na to, żeby nie tylko praca, ale i czas rozrywki przy biurku, był dla nich w pełni bezpieczny. W wypadku nieodpowiedniej postawy ciała na biurowym krześle, nadwyrężymy też nasz krwionośny układ, przez nadmierne uciskanie zaburzeniu ulega bowiem proces krążenia. 

O czym należy pamiętać przy ustawianiu fotela biurowego? 

Jedną spośród metod, żeby móc nauczyć się, jak prawidłowo ustawić biurowe krzesło, będzie pamiętanie o zachowaniu kątów prostych, które ciało powinno tworzyć we właściwych miejscach w czasie korzystania z komputera. Dobra regulacja fotela sprawia, iż pod kątem 90 stopni zgięte zostaną kolana oraz łokcie, a poza tym kąt prosty wystąpi także pomiędzy udami a tułowiem. Równocześnie stopy winny oprzeć się płasko na podłodze, a kiedy jest to niemożliwe, należy zastosować przykładowo specjalną podpórkę. Co zaś wspólnego będzie mieć nadgarstek z szyją oraz plecami? Wymienione odcinki ciała, winny podczas siedzenia przed monitorem, pozostawać wyprostowane, dopuszczalne będzie ewentualne pochylenie głowy o ok. 5 stopni. Ważne jest także właściwe układanie ramion. Najlepiej, żeby pozostały one opuszczone wzdłuż całego ciała, bez konieczności wyciągnięcia rąk ku przodowi. Ponadto, powinniśmy pamiętać, żeby nasz wzrok znajdował się mniej więcej na wysokości krawędzi górnej monitora, a jego odległość od ekranu winna wynosić 40-75 cm. Jeśli więc poszukujemy odpowiedzi na pytanie, jak ustawić biurowy fotel, znajdźmy takie ustawienie, które zapewni nam swobodne przyjmowanie postawy, która uwzględniała będzie wyżej wymienione wymogi. Jest to dosyć łatwe, a osoba, kurs siądzie w takiej właśnie pozycji, szybko zacznie doceniać związaną z nią wygodę. 

 

 


Sprawdź ofertę mebli biurowych i gabinetowych

Biurko mdd Ogi A Kup teraz
Biurko elektryczne Wuteh Sky Kup teraz
Fotel Profim Sorriso 10V fotel Kup teraz