Dlaczego mikroprzerwy są ważne dla zdrowia?
Sprawdź ofertę foteli obrotowych
Długie godziny spędzone przed ekranem mogą powodować szereg problemów zdrowotnych. Należą do nich bóle pleców, sztywność karku i różne zespoły zmęczonych oczu, takie jak zespół suchego oka. Mikroprzerwy stają się coraz bardziej popularne w pracy. Są to krótkie, regularne przerwy, które mogą mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne.
Czym są mikroprzerwy w pracy?
Mikro-przerwa, znana również jako "mikro-odpoczynek", to krótka przerwa od wykonywanego zadania, która ma na celu zmniejszenie negatywnych skutków spędzania długich okresów czasu przed monitorem.
Nie ma ustalonej zasady, jak długo powinna trwać mikroprzerwa. Zaleca się jednak robienie przerwy co godzinę i nie krócej niż 5-10 minut. Jest to wystarczający czas, aby odciążyć ciało i umysł od ciągłej koncentracji i siedzenia przy komputerze.
Jesteś zainteresowany tematem równowagi w pracy? Przeczytaj ten artykuł: Jaki związek mają ergonomia i dobre samopoczucie psychiczne?
Czy mikroprzerwy są konieczne podczas pracy przed monitorem?
Polski Kodeks pracy nie reguluje kwestii mikroprzerw. Zgodnie z ustawową zasadą, pracownicy mają prawo do co najmniej 15-minutowej przerwy w ciągu 8-godzinnego dnia pracy. Wiele osób nie docenia znaczenia regularnego odpoczynku ze względu na wysokie tempo pracy.
Pracodawcy, którzy cenią sobie zdrowie pracowników w miejscu pracy, mogą nawet nalegać na 7-godzinny dzień pracy, zachęcając pracowników do robienia mikroprzerw w dowolnym momencie i dłuższej przerwy na lunch.
Chcesz być bardziej wydajny i produktywny? Poznaj 5 sposobów na to, by przychodzić do pracy naładowanym energią.
Wszystkie badania dotyczące wydajności pracowników potwierdzają znaczenie zapewnienia komfortu, zachęcania do przerw na odpoczynek w trakcie pracy i organizowania przestrzeni biurowej tak, aby pracownicy mogli "odłączyć się" od swoich obowiązków. Pracownicy, którzy są bardziej zrelaksowani i mniej zestresowani, pracują wydajniej. Mikroprzerwy nie są stratą czasu pracy, ale działaniem zwiększającym produktywność.
Jakie są korzyści zdrowotne wynikające z mikroprzerw?
Korzyści z mikroprzerw są zarówno fizyczne, jak i psychologiczne. Pomagają one zapobiegać nadmiernemu obciążeniu mięśni i kręgosłupa, które może być spowodowane długotrwałym siedzeniem. Krótkie chwile ruchu lub rozciągania mogą zmniejszyć ryzyko nadwyrężenia mięśni i bólu pleców.
Mikroprzerwy to także świetny sposób na ćwiczenie wzroku. Praca przed monitorem może powodować zespół suchego oka. Może on objawiać się bólem, suchością lub pieczeniem oczu. Proste ćwiczenia oczu mogą być wykonywane podczas mikroprzerw, aby zrelaksować oczy i zmniejszyć dyskomfort. Należy pamiętać, że mięśnie oczu wymagają ćwiczeń fizycznych tak samo jak inne mięśnie.
Istnieje wiele sposobów zapobiegania zmęczeniu oczu w miejscu pracy. Możemy poprawić zdrowie oczu, dając im trochę ćwiczeń, takich jak patrzenie w górę na pobliskie obiekty, a następnie dalej. Można również zmniejszyć zmęczenie oczu, patrząc na zieleń, taką jak drzewa za oknem, trawa, a nawet rośliny w biurze.
Ludzki mózg ma wiele atawistycznych cech, które mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Na przykład wspomniany wyżej kontakt z naturą (nawet w słoiku) lub patrzenie w górę przez co najmniej 30 sekund uspokaja nas i relaksuje.
Czy robienie mikroprzerw zwiększa koncentrację?
Tak, oczywiście! Korzyści z mikroprzerw są nie tylko fizyczne, ale także poprawiają nasze skupienie i wydajność. Długie godziny pracy mogą powodować zmęczenie psychiczne, które zmniejsza produktywność. Krótka przerwa i odetchnięcie od pracy pozwala umysłowi zregenerować się, co z kolei sprawia, że wracamy do pracy z większym skupieniem i entuzjazmem.
Większość psychologów uważa, że nie możemy pracować na wysokim poziomie produktywności nieprzerwanie przez więcej niż 30 do 45 minut. Zalecają podzielenie pracy na interwały 30-45 minut głębokiej pracy i 5-10 minut przerwy.
Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednim wykorzystaniu przerwy, jeśli chcemy faktycznie odpocząć.
Jak najlepiej wykorzystać mikroprzerwę?
Ważne jest, aby jak najlepiej wykorzystać mikroprzerwę, aby zmaksymalizować korzyści zdrowotne. Ważne jest, aby zacząć od skupienia się na ruchu.
Proste ćwiczenia rozciągające mogą pomóc rozładować napięcie mięśni. Wzmocnienie głębokich mięśni pleców jest ważne dla utrzymania dobrej postawy i zapobiegania bólom pleców.
Przykładowe ćwiczenia mikro pleców:
- Stań w lekkim rozkroku. Powoli opuść głowę, ramiona i tułów na ziemię do pozycji leżącej. Zatrzymaj się, gdy poczujesz rozciąganie mięśni. Zegnij ręce w łokciach i chwyć prawy łokieć lewą ręką, a lewy łokieć prawą ręką. Rozluźnij się i pozwól grawitacji przyciągnąć głowę, ramiona i dłonie do ziemi. Pozostań w tej pozycji przez minutę.
- Złóż dłonie na wysokości klatki piersiowej, delikatnie je rozsuwając, a następnie mocno ściśnij, aby aktywować mięśnie pleców, klatki piersiowej i ramion. Każde ściśnięcie powinno trwać około 5 sekund. Powtórz 10 razy.
- Podskakiwanie w miejscu. To doskonałe ćwiczenie dla całego ciała. Poprawia nastrój, a także ćwiczy równowagę. Skakanie uwalnia endorfiny, hormony szczęścia. To dlatego, że czujemy się dobrze, kiedy tańczymy!
Jesteś zainteresowany? Przeczytaj: 5 wskazówek dla wygodniejszego biura
Poświęć chwilę, oprócz powyższych ćwiczeń, na zrelaksowanie oczu. Możesz poprawić swój komfort wykonując delikatny masaż powiek, wykonując ćwiczenia zmieniające punkt skupienia spojrzenia lub po prostu zamykając na chwilę oczy.
Nie zapomnij o oddychaniu. Wykonanie kilku głębokich oddechów podczas mikroprzerwy pomoże zmniejszyć napięcie i stres. Skupienie się na głębokim i spokojnym oddychaniu poprawi nasz nastrój i koncentrację. Wiele ćwiczeń oddechowych wywodzi się bezpośrednio z jogi. Jednym z najprostszych ćwiczeń oddechowych jest wciąganie powietrza nosem i głośne wypuszczanie go ustami.
Podczas mikroprzerw warto również wstać i poruszać się po biurze. Krzesła z odchylaną głową mogą być również używane do odpoczynku przez kilka chwil.
Czego natomiast należy unikać podczas mikroprzerw? Ten czas najlepiej przeznaczyć na aktywny wypoczynek, z dala od ekranów i komputerów. Przewijanie mediów społecznościowych lub odpowiadanie na prywatne wiadomości nie jest najlepszym sposobem na relaks, ponieważ pozwala skupić się na ekranie.
Mikroprzerwy mogą być świetnym sposobem na interakcję ze współpracownikami, a nawet jeśli pracujesz zdalnie. Możesz podlać kwiaty, pogłaskać psa lub wyjść na balkon. Ważne jest, aby pamiętać, że mikroprzerwy nie są przeznaczone tylko do prac domowych, gdy pracujesz w domu.
O czym warto pamiętać w podsumowaniu?
Mikroprzerwy to małe przerwy w pracy, które przynoszą ogromne korzyści zdrowotne.
Choć nie są one obowiązkowe w polskim kodeksie pracy, ich wprowadzenie mogłoby znacząco poprawić naszą kondycję fizyczną i zdrowie psychiczne.
Krótkie przerwy od monitora mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia bólu pleców czy karku, a także zmęczenia wzroku. Mikroprzerwy sprzyjają również skupieniu i efektywności podczas pracy.
Kluczem jest jak najlepsze wykorzystanie mikroprzerw. Te chwile wytchnienia najlepiej wykorzystać wykonując proste ćwiczenia rozciągające, rozluźniając oczy i koncentrując się na oddychaniu.
Dbaj o swoje zdrowie. Mikroprzerwy są na to świetnym sposobem.
Cierpisz na napięcie z powodu tempa życia i nadmiaru obowiązków? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na rozładowanie stresu