5 prostych ćwiczeń, które możesz wykonywać przy biurku
Sprawdź ofertę foteli obrotowych
Trudno jest utrzymać prawidłową postawę i koncentrację podczas 8-godzinnego dnia pracy. Dlatego tak ważne jest robienie częstych, krótkich przerw. Środowisko pracy pracowników biurowych jest główną przyczyną wielu schorzeń, głównie bólów szyi, nadgarstków czy kręgosłupa. W wielu przypadkach można im zapobiec wykonując proste ćwiczenia. Poznaj swoje dzieci!
1. Ćwiczenie oddechowe
Praktycy jogi z Dalekiego Wschodu od wieków wiedzą, że oddychanie jest bardzo ważne. Zwykle nie jesteśmy świadomi naszego oddechu i w konsekwencji staje się on płytki. To, w połączeniu ze zgarbioną pozycją, powoduje narastanie napięcia w ramionach, szyi i plecach. Stres może również powodować spłycenie oddechu. Rozwiązaniem jest zwrócenie większej uwagi na nasz oddech. Proponowane ćwiczenie pozwoli ci na chwilę zapomnieć o obowiązkach, co doda ci świeżości.
Usiądź prosto. Weź głęboki oddech. Przy prawidłowym oddechu płuca powinny być wypełnione powietrzem do samego dna. Teraz nadszedł czas na powolny i głęboki wydech. Powtórz ćwiczenie dwa razy.
ćwiczenia
2 Ćwiczenia rozluźniające mięśnie szyi i karku
Napięcie w okolicy szyi jest spowodowane utrzymywaniem głowy w stałej pozycji. Stres, który gromadzi się w okolicy szyi jest kolejnym czynnikiem, który przyczynia się do usztywnienia tej części ludzkiego ciała. Poniższe ćwiczenia rozluźnią zmęczone mięśnie szyi i poprawią komfort.
Wyprostuj się. Powoli opuść głowę, aż podbródek dotknie klatki piersiowej. Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund. Powoli odchyl głowę do góry i skieruj wzrok na sufit. Powtórz ćwiczenie jeszcze kilka razy. Inna odmiana tego ćwiczenia polega na przechylaniu głowy z boku na bok. Ważne jest, aby nie robić tego w gwałtowny sposób, ponieważ może to grozić kontuzją. W końcu ćwiczenie polega na relaksacji.
3. ćwiczenie rozluźniające nadgarstek
Ścięgna utrzymujące nadgarstki mogą stać się napięte po długich godzinach pracy przy komputerze. Powoduje to ból. Może to być również spowodowane energicznym poruszaniem palcami. Zespół cieśni nadgarstka jest poważnym schorzeniem. Ważne jest, aby dbać o nadgarstki, aby temu zapobiec.
Opuść ręce na boki. Wykonuj kontrolowane ruchy okrężne w stawach.
Rozciąganie
4. ćwiczenie rozluźniające nogi
Większość pracy biurowej to praca siedząca. Nie jest to naturalna pozycja dla człowieka, ponieważ obciąża kręgosłup. Siedzący tryb pracy może również negatywnie wpływać na nogi. Osłabiające się krążenie pogarsza się, gdy jedna noga jest umieszczona nad drugą. Utrudnia to przepływ krwi i jest przyczyną żylaków. Oprócz zalecanych ruchów zaleca się również ćwiczenia rozluźniające i dotleniające nogi.
Następnie zataczaj stopą kółka w jedną i drugą stronę. To samo ćwiczenie wykonaj na drugą nogę. Możesz zdjąć buty, aby ćwiczenie było bardziej komfortowe.
5. Ćwiczenie oczu
Oczy są szczególnie narażone podczas pracy w biurze. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor może wysuszać spojówkę i prowadzić do osłabienia mięśni oka i zdolności akomodacyjnych. Innym objawem zmęczenia oczu, oprócz bólu, jest swędzenie. Warto zaopatrzyć się w krople do oczu, aby utrzymać nawilżenie spojówek. Można również zadbać o oczy robiąc sobie co jakiś czas przerwę od komputera.
Zamknij oczy i zakryj dłonie, aby zablokować dostęp światła. Zamknięte powieki nawilżają oczy, a krótka przerwa od bodźców wzrokowych poprawi ich pracę.
Ważne jest, aby upewnić się, że pozycja stanowiska pracy jest prawidłowa. Należy zwrócić uwagę na ergonomię krzesła. Powinno ono zapewniać odpowiednią stabilizację kręgosłupa. Wiele zależy również od nas samych. Ćwiczenia pomogą nam się zrelaksować, a to pozytywnie wpłynie na nasz komfort w pracy.
Zapraszam do oceny wpisu!
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić
Średnia ocena 5./ 5. Liczba głosów: 6
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.